Nie da się ukryć, że biuro prezesa stanowi najistotniejsze pomieszczenie w przedsiębiorstwie, będące jednocześnie miejscem jego pracy i wizytówką firmy. To właśnie tutaj odbywają się biznesowe spotkania, stykają się różne pokolenia i style pracy oraz zapadają decyzje kluczowe z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa. Warto zatem zadbać o to, by biuro prezesa było pomieszczeniem schludnym, reprezentatywnym, multifunkcjonalnym, a nadto spójnym z misją i wizją danej firmy.
Aranżacja biura prezesa świadectwem firmy
Centrum zarządzania przedsiębiorstwem, a niewątpliwie tak można nazwać biuro prezesa, spełnia jednocześnie kilka funkcji:
- reprezentacyjną, będąc miejsce spotkań biznesowych,
- stanowi miejsce pracy,
- jest strefą odpoczynku prezesa.
Miejsce pracy, miejsce spotkań
Gabinet prezesa to miejsce rozmów z pracownikami czy kontrahentami firmy. Warto pomyśleć o wyodrębnieniu w nim miejsca służącego do organizowania spotkań. Idealnie do tego celu sprawdzi się wygodna sofa czy fotele ustawione przy stoliku kawowym. W większej przestrzeni można pokusić się o stół konferencyjny, najlepiej okrągły, co z pewnością ułatwi komunikację.
Biuro prezesa to również miejsce wykonywania jego codziennych obowiązków. Warto zadbać o komfortowy, obrotowy dyrektorski fotel oraz okazałe, podkreślające rangę biurko. Ważne, aby wielkość mebli była odpowiednia do wielkości pomieszczenia. Aranżacja nowoczesnego biura wymaga także uwzględnienia prywatnej sfery prezesa, służącej do odpoczynku. Istotne, aby ta część biura prezesa nie była na pierwszy rzut oka widoczna dla podejmowanych gości.
Jakie kolory i styl wybrać?
Przed przystąpieniem do aranżacji biura prezesa i rozpoczęciem poszukiwań odpowiednich mebli czy dodatków, warto gruntownie przemyśleć, w jakim stylu będzie urządzone biuro prezesa. Powinno się uwzględnić specyfikę przedsiębiorstwa oraz indywidualne preferencje prezesa. Barbara Urbanowicz w artykule pt. „Wpływ teorii organizacji pracy na przestrzeń biurową” wielokrotnie podkreśla, jak istotne znaczenie ma profil firmy i jej specyfika pracy na aranżację pomieszczeń biurowych.
Należy pamiętać, iż obecnie moda na pełne przepychu i bogato zdobione wnętrza minęła. Współcześnie stawia się na funkcjonalność i harmonię wnętrza. Świetnie sprawdzą się klasyczne meble o prostej formie w towarzystwie drewna czy szkła. Szklane dodatki można zmówić na przykład w hurtowni szkła https://www.rkglass.pl/. W takiej hurtowni szkła można nie tylko kupić gotowe elementy, większość oferuje także możliwość praktycznie dowolnego obrabiania szklanych tafli.
W kwestii doboru kolorów, idealnie sprawdzą się stonowane barwy: beże, biele czy szarości. Wszelkie kolorowe wstawki powinny stanowić akcent, podkreślający indywidualny charakter wnętrza.
Umiar gwarancją sukcesu

Spójny i uporządkowany gabinet prezesa z pewnością zrobi dobre wrażenie na gościach. Zapewni także komfortową i efektywniejszą pracę. Planując aranżację biura prezesa, warto poświęcić nieco miejsca na nagrody i certyfikaty przyznane firmie. Znakomicie sprawdzi się tutaj szklany regał czy gablota.
Szkło we wnętrzach idealnie doda pomieszczeniu klasy i charakteru. A przy tym nie musi wcale kosztować fortuny. W tym miejscu również można skorzystać z hurtowni szkła. Oczywiście w eksponowaniu wszelkich wyróżnień należ zachować umiar, zawężając ekspozycję do tych najbardziej prestiżowych.
Biuro prezesa można wzbogacić o przedmioty charakterystyczne dla prowadzonej działalności. To z pewnością wyróżni pomieszczenie. Należy jednak pamiętać, aby nie przytłoczyć nimi wnętrza. Wskazane jest także zamawianie mebli z jednej kolekcji. Pomoże to w uniknięciu niepotrzebnego chaosu, ponadto pozwoli na uporządkowanie dokumentów czy materiałów biurowych.
Czego unikać aranżując biuro prezesa?
Podstawową zasadą w aranżacji nowoczesnego biura jest unikanie rozwiązań, które idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach przeznaczonych do codziennych zastosowań. Należy pamiętać, iż w biznesie najistotniejsze jest poczucia stabilności podstaw, na których stawiane są fundamenty interesów.
Awangardowa i mocno spersonalizowana stylistyka sprawdzi się w pracowni artystycznej, aranżacja nowoczesnego biura prezesa powinna natomiast wyróżniać się wyważeniem z dozą ekskluzywności i poczuciem bezpieczeństwa. Meble i charakter wnętrza nie mogą odzwierciedlać cech osobowościowych prezesa, powinny raczej podkreślać zasady i atmosferę panującą w danej firmie.
Autorka artykułu:
KB – absolwentka studiów prawa i międzynarodowych stosunków gospodarczych o profilu biznes międzynarodowy;
wielbicielka książek i filmów fantasy oraz gier planszowych
Źródło:
- Barbara Urbanowicz, Wpływ teorii organizacji pracy na przestrzeń biurową, 2008.
Moim zdaniem biuro prezesa powinien wyróżniać minimalizm i prostota. Jak najmniej dodatków i znikoma ilość ozdób.