mama prowadząca firmę

Biznes mama, czyli jak pogodzić prowadzenie firmy z wychowaniem małego dziecka?

Praca i rodzina to dwa ogromne wyzwanie w życiu każdego człowieka. Od matek oczekuje się, że będą na każde zawołanie, gdy dziecku coś się stanie. Jednak to nie oznacza, że bycie matką musi oznaczać koniec kariery zawodowej. Wiele kobiet realizuje się jako biznes mama pracują na etacie lub prowadząc własną firmę. Bardzo wiele kobiet zaczęło prowadzić swoją firmę właśnie dlatego, że nikt nie chciał ich, jako młodych matek przyjąć do pracy albo nawet pomysł na biznes zrodził się podczas urlopu macierzyńskiego. Przygotowanie do ciąży to nie tylko szkoła rodzenia albo konsultacje laktacyjne, ale też sprawdzenie jakie mamy opcje na prowadzenie dalszej kariery zawodowej, gdy do pracy trzeba będzie wrócić.

Najpierw zadbaj o siebie

Przyszła mama ma na głowie naprawdę wiele spraw. Choćby szkoła rodzenia zajmuje dużo czasu, a niestety tych nauk nie można ominąć. Trzeba też zapoznać się z nowymi obowiązkami i działaniem ciała po ciąży. Same konsultacje laktacyjne są bardzo popularne, ponieważ pomagają zrozumieć w jaki sposób trzeba karmić dziecko, ale też jak sobie radzić z karmieniem podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Dzięki nim można zaplanować sobie lepiej czas pracy, ponieważ będziemy wiedzieć jak często trzeba karmić malucha albo nawet jak odciągać mleko na zapas i na jaki czas ono wystarczy. Taka wiedza przyda się w razie gdyby trzeba było udać się na ważne spotkanie i zostawić dziecko z opiekunką. Dlatego warto zapisać się na konsultacje laktacyjne i nie można omijać szkoły rodzenia. Nawet w niej można poznać wiele sposobów od innych mam, na poradzenie sobie z pracą zawodową albo nawet porady jak przejść na swoje. Szkoła rodzenia, jak ta w Warszawie – http://www.szkola-magiera.pl/szkola-rodzenia, przygotuje przyszłą mamę nie tylko do porodu, ale także wdroży w podstawowe obowiązki i uświadomi, jak wychowanie maluszka pogodzić można z pracą.

Praca zdalna ma sens

Wiele biznesów prowadzonych przez mamy opiera się o pracę zdalną. Bardzo dużo usług można świadczyć w ten sposób. Zwłaszcza, gdy już mamy doświadczenie w jakiejś dziedzinie. Jeżeli planujemy założenie własnej firmy musimy mieć możliwość pracy z domu. A to daje właśnie praca zdalna. Nawet założenia biura w centrum Warszawy może nie być tak wygodne, jak praca z domu, gdzie pod kontrolą będziemy mieć swój biznes i opiekę nad dzieckiem.

Biznes mama może dalej pracować w swoim zawodzie, ale już nie na etacie, a w ramach własnej działalności.

Jaką pracę można wykonywać zdalnie?

Przykładowo są to:

  • Działania marketingowe,
  • Wirtualna asystentka,
  • Działania SEO,
  • Własny sklep internetowy,
  • E-learning,
  • Konsultacje specjalistyczne.

Można w każdej branży znaleźć stanowiska, które można bez problemu przenieść do pracy zdalnej. Obecnie wszystko da się załatwić przez Internet i telefon, dlatego coraz więcej firm zatrudnia osoby do pracy zdalnej, ale i coraz większa liczba przedsiębiorstw oferuje takie usługi dla innych firm.

Organizacja i planowanie to podstawa

Każda osoba, która próbuje pogodzić pracę na własnym z opieką nad dziećmi mówi to samo: potrzebna jest dobra organizacja. W Warszawie jest wiele miejsc, w których można wynająć po prostu biurko do pracy. Jest to świetna opcja, gdy potrzebujemy kilka godzin, aby skupić się na projekcie, ale w domu nie mamy do tego warunków.

Z opcji wspólnego biura lub nawet pracy w cichej kawiarni warto korzystać systematycznie. Jednak biznes mama pracująca zdalnie, większość czasu będzie spędzać w domu. Tutaj trzeba więc określić granice. Warto choćby ustawić sobie godziny pracy. Przykładowo od 8 do 16. Oczywiście, jeśli dzieci są małe i wymagają więcej uwagi może się okazać w ciągu dnia, że połowę czasu poświęciliśmy dziecku, a nie na pracę.

Dobrze jest więc wziąć pod uwagę potrzeby malucha. Jeśli może spędzić 2 godziny na zabawie lub na drzemce, ten czas wykorzystajmy na pracę. Przerywając pracę co chwile być może ogólnie będziemy pracować więcej niż 8 godzin, ale pogodzimy to z opieką nad dzieckiem i nie trzeba będzie wynajmować niani na etat.

niemowlak
Źródło: Pixabay.com

Praca poza domem też jest możliwa

Jeśli chcemy pracować w inny sposób niż zdalnie oczywiście, że mamy taką możliwość. W Warszawie czy innych dużych miastach można prowadzić każdy typ działalności, jaki sobie wymyślimy. Nawet jeśli wymaga od nas siedzenia 8 godzin w prawdziwym biurze z powodzeniem można pogodzić to z wychowaniem dziecka.

Istnieją przecież żłobki i przedszkola, w których dzieci mogą się wiele nauczyć i poznać nowych kolegów. Po kilku miesiącach nauki języka dziecko będzie mówić lepiej od nas. Dlatego nie powinniśmy myśleć, że najlepiej jest mu w domu. Zarówno dzieci jak i biznes mamy muszą się uczyć i rozwijać. Wystarczy znaleźć placówkę, która jest po drodze do pracy, aby łatwo było dziecko zawozić i odbierać. Tylko taki plan na początek nam wystarczy, aby pracować bez martwienia się o to, kto zajmie się dzieckiem.

Autor artykułu:
Natasza Miszczuk. Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

 

 

Źródło:

  • Marta Gargas, #BiznesMama. Biznes urodzony w domu.

 

One thought on “Biznes mama, czyli jak pogodzić prowadzenie firmy z wychowaniem małego dziecka?”

  1. Ja mam ten przywilej, że jestem mamą, która prowadzi własny biznes, ale z powodzeniem kontrolować mogę go z domu. Szczerze, nie wyobrażam sobie pracy na stanowisku kierowniczym, gdzie musiałabym przebywać w biurze, pogodzić z wychowaniem dziecka. Wtedy mur beton niania albo żłobek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *