Gdrive, czyli Dysk Google, to popularna obecnie forma przechowywania, synchronizacji i udostępniania plików bez potrzeby zajmowania wolnej przestrzeni na komputerach, laptopach czy telefonach. Z usługi tej korzystać mogą osoby indywidualne, jak i firmy. Została ona uruchomiona w 2012 r. i cały czas jest rozwijana w celu zapewnienia wygody i jak najlepszych warunków użytkownikom. Warto zatem przyjrzeć się z bliska możliwościom Gdrive i dowiedzieć się o nim więcej.
Gdrive – ile miejsca na dane otrzymuje użytkownik?
Każda osoba, która zaczęła korzystać z usługi, otrzymuje 15 GB bezpłatnego miejsca na swoje pliki. Ten limit nie dotyczy Dokumentów, Arkuszy i Prezentacji Google. Pamięć w chmurze jest również współdzielona z Gmailem i Zdjęciami Google. Nieograniczoną liczbę zdjęć (maks. 16 megapikseli) i filmów (maks. rozdzielczość 1080p ) można przechowywać bez opłat, używając ustawienia „Wysoka jakość”. Korzystanie z ustawienia „Oryginalna jakość” powoduje zajmowanie miejsca na Gdrive. Użytkownicy mogą zwiększyć ilość dostępnej przestrzeni, wykupując abonament – w zależności od wyboru otrzymują oni 100 GB, 200 GB lub 2 TB wolnego miejsca.
Gdrive – korzystanie z usługi w dowolnym miejscu i o każdej porze
Pojawieniu się Dysku Google towarzyszyły również aplikacje dla systemów Android i – w nieco późniejszym czasie – iOS. Gdrive jest dostępny na smartfony i tablety z systemem Android, jak i na iPhone’y czy iPady z systemem iOS. Powstała też strona internetowa, dzięki której użytkownicy mogą przeglądać i przesyłać pliki z dowolnego komputera podłączonego do Internetu. Witryna i aplikacja na Androida oferują sekcję „Kopie zapasowe”. Po jej zainstalowaniu pojawi się folder Dysk Google. To tam zostaną umieszczone skopiowane pliki i podfoldery z „Mojego dysku”. To duże ułatwienie, ponieważ wprowadzając zmiany do wybranego folderu, automatycznie pojawią się one w drugim.
Gdrive – udostępnianie i przesyłanie plików w wygodny sposób
Gdrive to nie tylko okazja do przechowywania plików. Można je też udostępniać lub przesyłać innym użytkownikom. Co więcej, jest także opcja wybrania, kto może je zobaczyć lub pobrać. Sprzyja to bezpieczeństwu samych plików, które nie trafią do przypadkowych odbiorców. Zobaczą je tylko osoby, które mają upoważnienie do ich otworzenia. Innym komfortowym rozwiązaniem jest przesyłanie zdjęć, dokumentów i filmów w wiadomościach w Gmailu. Nie istnieje w tej sytuacji problem z wysłaniem pliku przekraczającym dopuszczalny rozmiar.
Kolejną zaletą jest korzystanie z linków do plików zamiast ich wysyłania. Odbiorca sam może je otworzyć w przesłanych do niego wiadomościach. Wielkim atutem jest również integracja Gdrive z Dokumentami, Arkuszami i Prezentacjami co ułatwia pracę nad nimi w grupie w czasie rzeczywistym. Tworzenie i wspólne udostępnianie treści to świetny pomysł dla osób, które mogą współpracować, niekoniecznie przebywając w tym samym miejscu. Niezależnie czy są to projekty i dokumenty firmowe, czy indywidualne to jest to doskonała alternatywna, kiedy z różnych powodów zespół nie może zajmować się tym np. w jednym biurze.
Dodać należy, że pliki można przeglądać w następujących formatach, do których należą m.in.:
- Pliki graficzne (.JPEG, .PNG, .GIF, .TIFF, .BMP, .WEBP),
- Pliki wideo (.WEBM, .MPEG4, .3GPP, .MOV, .AVI, .MPEG, .MPEGPS, .WMV, .FLV, .OGG),
- Pliki audio (.MP3, .M4A, .WAV, .OGG),
- Pliki tekstowe (.TXT),
- Microsoft Word (.DOC and .DOCX),
- Microsoft Excel (.XLS and .XLSX),
- Microsoft PowerPoint (.PPT and .PPTX),
- Adobe Portable Document Format (.PDF).
Jest ich oczywiście o wiele więcej, co świadczy o dużych możliwościach Dysku Google.
Gdrive – kto może korzystać z tej usługi?

Jest ona dostępna dla wszystkich, którzy mają konto Google. Wystarczy rejestracja, a sama procedura nie jest skomplikowana. Bardzo szybko można się cieszyć przesyłaniem plików do Gdrive oraz do innych osób. Jest on doskonałą opcją dostosowaną do dzisiejszych czasów i to przemawia na jego korzyść. Technologia cały czas się rozwija i dobrze mieć to na uwadze. Sprawdź, co ma do zaoferowania Gdrive i zacznij czerpać pożytek z szansy, jaką daje.
Artykuł napisał:
Daniel – interesujący się informatyką
Przydatne technologie dla Twojego biznesu dostępne na http://www.wlasnybiznes.eu/.