Obecnie posługiwanie się językiem obcym to istotna umiejętność. Ułatwia realizację naszych planów, celów czy marzeń. Należy jednak pamiętać, iż znajomość języków obcych nie odgrywa jedynie znaczącej roli w naszym życiu prywatnym. To równie często kluczowa umiejętność na gruncie zawodowym.
Nowe możliwości, nowe horyzonty
Znajomość języków obcych otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości. Badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej pokazują, że aż 69% Polaków, chociaż raz w swoim życiu było poza granicami kraju. Podróżujemy zazwyczaj w celach turystycznych lub w poszukiwaniu pracy.
Pamiętajmy jednak, że bez dobrej znajomości języka obcego pozostaną dla nas jedynie proste prace, najczęściej fizyczne. Umiejętność posługiwania się językiem otwiera przed nami nowe możliwości: możemy szukać zatrudnienia w nowych obszarach.
Zainwestuj w siebie, ucz się języków obcych!
Obecnie, w ponad połowie ogłoszeń o pracę, wymagana jest umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym. Duży odsetek pracodawców wymaga ponadto, aby ta umiejętność była zaawansowana. Coraz częściej podróżujemy służbowo, coraz sprawniej także obsługujemy przedmioty zagraniczne. Oprócz tego biegła znajomość języka obcego wpływa na podwyższenie naszego wynagrodzenia nawet o połowę.
Sprawdź, w jakich branżach język obcy to podstawa
Są dziedziny, w których posługiwanie się językiem obcym należy do codzienności. Są to:
- Turystyka. Wśród zagranicznych turystów Polska cieszy się większym zainteresowaniem, niż wśród Polaków. Turystyka w naszym kraju stanowi około 6% PKB. Tendencja jest wzrostowa, dlatego znajomość języka obcego w tej branży to konieczność. Pomóc może np. kurs angielskiego, w którym porozumiemy się z większością zagranicznych gości. Warto także pomyśleć również o innych językach, aby uatrakcyjnić oferty dla różnych grup klientów.
- Branże nowoczesne. Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest tutaj koniecznością. I to na najwyższym poziomie. Chodzi przede wszystkim o branże związane ze świadczeniem różnego rodzaju usług dla firm zagranicznych, jak chociażby wsparcie w zakresie IT czy księgowości.
- IT. Obecnie nie jest trudno zatrudnić się w tej dziedzinie. Jednakże bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim nasza kariera nigdy nie nabierze pożądanego postępu.

Nietypowy język: gwarancja sukcesu czy marnotrawstwo czasu
Współcześnie rośnie liczba osób, które podejmują decyzję o rozpoczęciu nauki języka niszowego. Bez względu na to, czy taka decyzja jest podyktowana potrzebami związanymi z zatrudnieniem, czy raczej względami hobbystycznymi, może okazać się niezwykle istotna, albo ceniona szczególnie, jeśli chodzi o pracodawców.
Niemniej pamiętaj: wybór języka, którego chcesz się nauczyć jest ważna. Warto przed rozpoczęciem edukacji przejrzeć oferty pracy, przeanalizować zapotrzebowanie rynku. Im nasz wybór będzie bardziej świadomy, tym bardziej atrakcyjni będziemy na rynku pracy. Dobrym pomysłem jest przejrzenie statystyk uczelni wyższych. To pozwoli wyeliminować sytuacje, w której okaże się, że osób posiadających pewną umiejętność jest sporo i przestanie nas ona wyróżniać.
Nauka języka obcego: sprawdź, jakie masz opcje na podniesienie kwalifikacji
Nauka języka obcego to przede wszystkim systematyczność. Szybkie efekty zauważalne są podczas uczestnictwa w zajęciach prowadzonych w kameralnych, kilkuosobowych grupach. Nauczyciel jest w stanie poświęcić każdemu swoją uwagę, ponadto mamy możliwość prowadzenia dialogu. Takie warunki zapewni nam np. szkoła językowa http://www.alfadirect.pl/.
Coraz więcej osób wyjeżdża z Polski w celach zarobkowych do Niemiec. Przed rozpoczęciem pracy idealnym pomysłem jest intensywny kurs niemieckiego. Przyda się nie tylko w wykonywaniu codziennych obowiązków pracowniczym, ale również w życiu prywatnym, chociażby przy zawieraniu nowych znajomości czy na zakupach.
Obecnie rynek oferuje wiele możliwości, jeśli chodzi o naukę online, przykładowo przez portale społecznościowe. Idealnym sposobem na naukę języka obcego jest nauka poprzez hobby: czytaj książki, oglądaj filmy, słuchaj muzyki. Wtedy unikniesz znudzenia i szybciej przyswoisz całe zwroty.
Artykuł napisała:
KB – absolwentka prawa i międzynarodowych stosunków gospodarczych
ze specjalizacją w biznesie międzynarodowym;
wielbicielka książek i filmów fantasy oraz gier planszowych
Źródło:
- Filipowicz, Zarządzanie kompetencjami. Perspektywa firmowa i osobista, 2019.
Wbrew powszechnej opinii, najczęściej językiem, dającym nam szansę na wyższe zarobki, wcale nie jest niemiecki ani angielski. Często znajomość takiego języka, jak chiński, czy holenderski daje w naszym kraju osiągnąć wysoką pozycję zawodową.