Jaki program księgowy wybrać dla nowego biznesu?

Nowoczesne rozwiązania księgowe, nowe technologie to codzienność obecnych przedsiębiorstw. Każda nowa firma wybiera program księgowy, który pozwala jej rozwinąć biznes. Odpowiednie rozeznanie w temacie oprogramowania księgowego to klu rozwoju przedsiębiorstwa. A więc, jaki program księgowy wybrać zakładając nową firmę w 2021 roku?

Niezbędne funkcje programów księgowych dla nowych firm

Osoby, które zdecydowały się zainwestować we własną firmę niejednokrotnie zastanawiają się, czy program księgowy jest im w jakimkolwiek stopniu potrzebny. Pierwsze co przychodzi im na myśl to, to że rynek jest przesycony programami niczym się od siebie nie różniącymi. Ogrom firm produkujących programy księgowe posiada dedykowane programy dla firm o różnej wielkości. Zakładając biznes nie wiesz jednak w jakim miejscu będzie za kilka lat. Założenie nowej firmy wymaga od przedsiębiorcy elastyczności, aby większy rozwój nie był żadnym zaskoczeniem. Stąd ważne są funkcjonalności oprogramowania księgowego dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa.

Bardzo trudno jest o zmianę systemu na inny podczas roku podatkowego, a więc warto przemyśleć decyzję o zakupie programu księgowego zakładając nową firmę. Zwróć uwagę, czy oprogramowanie można rozszerzać o dodatkowe moduły, czy pakietować z innymi programami. Ponadto możliwość rozszerzenia o dodatkowe stanowiska, wieczyste prawo użytkowania, regularne zmiany prawne – to wszystko powinien zapewniać dobry program księgowy.  Dzięki tym funkcjonalnościom masz pewność, że oprogramowanie księgowe jest elastyczne i w każdej chwili możesz je dostosować do wielkości Twojej firmy.

Program księgowy aktualny z obowiązującym prawem

Ministerstwo Finansów reguluje zmiany prawne dot. rachunkowości, do czego każdy dobry program księgowy musi być dostosowany. Jednymi z najważniejszych zmian prawnych, które weszły w życie pod koniec roku są system Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz nowe pliki JPK_V7. Od roku 2021 E-faktury i KSeF rozwiązania w podatku VAT będą dobrowolne natomiast z biegiem czasu staną się obowiązkowe. Zmian prawnych jest bardzo dużo, przez co dla świeżego przedsiębiorcy nie sposób być z nimi na bieżąco. Z tego względu warto zainwestować w program księgowy, który będzie stale aktualizowany. Dzięki temu osoba zakładająca firmę zyska więcej czasu na jej rozwój.

Bardzo dużym udogodnieniem w oprogramowaniu księgowym dla nowej firmy jest na bieżąco aktualizowane darmowe FAQ. Poza tym istotne są filmy instruktażowe i artykuły pozwalające zrozumieć szeroko rozwinięte funkcjonalności w programie księgowym.

program księgowy

Opieka informatyczna dla użytkownika programu księgowego

Program księgowy nie powinien być skomplikowany, a jego interfejs powinien być intuicyjny, co maksymalnie ułatwia obsługę. Niezależnie od branży, w której działa nowa firma oprogramowanie ma na celu wspomóc wszystkie działania księgowe i usprawnić pracę. Automatyzacja wielu procesów daje szansę samodzielnej obsłudze programu księgowego, bez potrzeby zatrudniania dodatkowych osób, co jest ważne, szczególnie na początku drogi biznesowej. Pomimo to, dla chętnych producent oprogramowania księgowego, powinien prowadzić tematyczne szkolenia online i stacjonarne.

W razie awarii, czy nawet najdrobniejszych usterek, ważną sprawą jest opieka informatyczna prowadzona przez cały rok podatkowy. Dzięki takim rozwiązaniom nowy przedsiębiorca ma pewność, że jego oprogramowanie księgowe będzie działać prawidłowo. Darmowe wsparcie serwisowe to istotny element trwania licencji programu. Programów księgowych jest wiele, dlatego warto wziąć pod uwagę obecnie obowiązujące standardy. Dla nowego przedsiębiorstwa może sprawdzić się na początek księga przychodów i rozchodów KPiR od Varico.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *