delikatne kwiaty w biurze

Kwiaty w biurze – 5 roślin, które oczyszczą powietrze i pozytywne wpłyną na jakość pracy

Praca o charakterze biurowym to współcześnie jedna z popularniejszych form świadczenia pracy. Obejmuje znaczną ilość zawodów i różnych stylów ich wykonywania. Wiąże się przede wszystkim z pracą umysłową, stresem i niejednokrotnie też presją czasu. Chcąc zwiększyć jej efektywność, należy zadbać, by była świadczona w odpowiednich warunkach i przyjaznej atmosferze. Czyste i świeże powietrze, a nadto pozytywna energia to podstawa. Można to osiągnąć w bardzo prosty sposób, poprzez zadbanie w biurze o obecność odrobiny zieleni. Sprawdź, jakie kwiaty w biurze sprawdzą się najlepiej.

Kwiaty w biurze a wizerunek firmy

Przestrzeń, w której świadczymy naszą pracę jest niezwykle ważna. Ożywienie wnętrza paroma żywymi roślinami, nie generuje większych kosztów, efekty natomiast mogą być niesamowite. Większość pięknych ozdobnych roślin, można dostać w internetowym sklepie ogrodniczym https://www.podkarpackiesady.pl/13-byliny-i-trawy-ozdobne.

Kwiaty w biurze powinny być łatwe w utrzymaniu, niewymagające fachowej pielęgnacji i wytrzymałe. Doniczki powinny być dopełnieniem wystroju danego pomieszczenia. Najlepiej sprawdzą się proste formy z dozą elegancji. Takie na pewno nie przyćmią kwiatów.

Pamiętaj, aby kwiaty były w widocznym dla każdego miejscu. Świetnym pomysłem jest również umieszczenie niewielkiej doniczki obok monitorów czy innych urządzeń mogących emitować substancje szkodliwe dla pracowników. Odrobina zieleni zwróci uwagę, że zależy nam na wizerunku firmy, która sprawi wrażenie przedsiębiorstwa dbającego o komfort pracy swoich pracowników oraz wykaże jego proekologiczne nastawienie. Badania wykazują także, iż osoby świadczące pracę w biurze pełnym zieleni lepiej odbierają swojego przełożonego.

Wpływ roślin na efektywność pracy biurowej

Praca biurowa ma to do siebie, że pracownicy ją wykonujący skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości, między innymi bóle głowy, suchość gardła czy podrażnienie oczu. Do tego dochodzi drażliwość spowodowana ogólnym przemęczeniem. W pracy spędzamy sporą część swojego życia, co niewątpliwie przekłada się na nasze zdrowie.

Ważne zatem, aby środowisko pracy było przyjazne i nie wiązało się z poważniejszymi konsekwencjami dla naszego samopoczucia czy zdrowia. Natomiast klimatyzatory, sztuczne oświetlenie czy komputery temu nie sprzyjają. Kwiaty w biurze pomagają zachować odpowiednią wilgotność powietrza. Ponadto filtrują je, pochłaniając większość niebezpiecznych substancji. Naukowcy twierdzą, że dzięki obecności roślin, podnosi się efektywność pracowników nawet o 15%. Są wypoczęci, pozytywnie nastawieni do pracy i otoczenia oraz popełniają znacznie mniej błędów.

Wybrane propozycje kwiatów w biurze

Niektóre kwiaty są wręcz stworzone do warunków biurowych. Są to:

  1. Filodendron. Świetnie sprawdzi się w palarni. Roślina ta skutecznie wchłania substancje zawarte w dymie papierosowym.
  2. Fikus. Postaw go przy drukarce czy innych biurowych urządzeniach. Wchłonie amoniak emitowany z tych maszyn. Fikusy nie wymagają dużej ilości światła, idealnie sprawdzą się w kiepsko oświetlonym biurze.
  3. Paproć. Te z kolei perfekcyjnie nadają się do postawienia przy monitorze. Obecnie troszeczkę zapomniany kwiat, ma wiele przepięknych odmian. Doskonale poradzi sobie z promieniowaniem, cieniem czy nadmierną wilgocią.
  4. Sansevieria. Niewielu wie, że wytwarza tlen również w porze nocnej, co jest niezwykle rzadką cechą. Idealnie oczyszcza dzięki temu powietrze. To kwiat przeznaczony głównie do ciasnych biur.
  5. Lawenda. Pięknie pachnie i znakomicie wygląda. Ma właściwości uspokajające, znakomicie ukoi nerwy związane z presją w pracy.
fioletowy kwiat w biurze
Źródło: Pixabay.com

Jakich roślin unikać?

Mówiąc o obecności kwiatów w biurze, należy wspomnieć także o tym, jakich błędów unikać. Dorota Wojtyło, w publikacji pt. „Środowisko pracy biurowej i nowy obszar zagrożeń spowodowany roślinami niebezpiecznymi”, wskazuje, iż po pierwsze kwiaty powinny być poustawiane w taki sposób, aby nie utrudniały swobodnego poruszania się po pomieszczeniu. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy któryś z pracowników nie jest uczulony na wybraną roślinę. Wreszcie pamiętajmy o tym, że jest szereg niebezpiecznych kwiatów, zawierających substancje drażniące czy trujące. 

Ludzie od wiek wieków lubili towarzystwo zieleni. Stąd zresztą tak wiele ich gatunków czy odmian. Nic dziwnego, kwiaty mają bowiem wiele walorów: estetyczne, lecznicze czy zdrowotne. Dzisiaj mamy kwiaty nie tylko w swoich domach, uwielbiamy się nimi otaczać także w pracy. Ze względu na ich zbawienny wpływ na nasze zdrowie, naprawdę warto. Wystarczy odpowiedni dobór roślin i bez obaw można się cieszyć świeżym i czystym powietrzem.

Artykuł napisała:
KB – absolwentka prawa i międzynarodowych stosunków gospodarczych
ze specjalizacją w biznesie międzynarodowym;
wielbicielka książek i filmów fantasy oraz gier planszowych.

Źródło:

  • Wojtyło, Środowisko pracy biurowej i nowy obszar zagrożeń spowodowany roślinami niebezpiecznymi, 2018.

 

One thought on “Kwiaty w biurze – 5 roślin, które oczyszczą powietrze i pozytywne wpłyną na jakość pracy”

  1. Zgadam się, że paproć świetnie nadaje się to ustawienia przy monitorze. W firmie mamy kilka gatunków paproci, które nie dość, że prezentują się uroczo to także koją nerwy i swoim zielonym kolorem uspokajają 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *