laptop

Na czym polega praca w korporacji?

Korporacje to bardzo specyficzny rodzaj przedsiębiorstwa. Zwykle mówi się o nich, że są tworem, który kierowany jest procedurami i nie ma w nich miejsca na własną interpretację czy idee. Jednak wprowadzenie ściśle określonych procedur pracy także jest modelem biznesowym. W Polsce możemy znaleźć korporacje transnarodowe, czyli firmy z zagranicznym kapitałem. Za największe korporacje działające w naszym kraju uznaje się między innymi Amazon, DELL, LG czy IBM. Pozostaje więc pytanie na czym polega praca w korporacji i czy opłaca się pracować wedle procedur?

Jak działa korporacja?

Żeby wyjaśnić na czym polega praca w korporacji trzeba zacząć od tego, jak działa korporacja. Przede wszystkim mamy to do czynienia z gigantycznymi firmami z międzynarodowym kapitałem. W takich jednostkach praca musi być usystematyzowana, a każda osoba musi ściśle wykonywać swoje zadania. Wielu osobom taka praca kojarzy się z osobami, które noszą identyfikator, a po wejściu do biura zajmują swoje stanowisko pracy i spędzają przy nim 8 godzin.

Pracownik korporacji jest częścią zespołu, który kierowany jest przez menedżera lub kierownika zespołu. Zespół, jaki i pojedyncze jednostki, w tym kierownik, rozliczany jest z wykonania poszczególnych zadań. Jest to bardzo ważne, aby wykonywać je rzetelnie i zgodnie z ustalonym planem, ponieważ jeśli się go zrealizuje można dostać dodatki do pensji, podwyżkę, a nawet awans.

W korporacji bardzo często można też pracować w nadgodzinach. Jednak są też przerwy na lunch, które pozwalają na zjedzenie ciepłego posiłku „na mieście”. Ważną częścią pracy w korporacji są też imprezy firmowe czy wyjazdy integracyjne. Można też liczyć na różnego rodzaju szkolenia.

Na czym polega praca w korporacji?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że korporacje transnarodowe najczęściej zatrudniają ludzi młodych. Bardzo rzadko zatrudniane są osoby w wieku po 40. Chyba, że od razu na stanowiska menedżerski lub kierownicze. Zwykle jednak aplikant zaczyna od podstawowego stanowiska, aby zobaczyć na czym polega praca w korporacji, a potem wraz z wykonywaniem swoich obowiązków liczyć na awans na wyższe stanowisko. Pierwsze stanowisko pracy bardzo często nosi nazwę „juniora”.

korporacjach transnarodowych jest wiele działów, dlatego też można pracować jako junior w marketingu, w sprzedaży bezpośredniej, w księgowości czy nawet w dziale IT. Aplikować można więc do działu, z którego dziedziny mamy wykształcenie, choć nie zawsze jest to konieczne. Warto jednak posługiwać się płynnie choć jednym językiem obcym. Do korporacji bardzo chętnie przyjmowane są osoby młode, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w pracy zawodowej.

Podczas pracy można nauczyć się obsługiwania różnych programów komputerowych oraz podstawowych czynności, które są potrzebne w pracy. Natomiast, jeśli chcemy pracować np. w dziale księgowym, dobrze jest posiadać już choć podstawową wiedzę lub też być wciąż studentem tego kierunku.

Szczegółowe informacje na temat korporacji transnarodowych znajdziesz na http://www.bizneswoman.eu/cechy-korporacji-transnarodowych.

Najważniejszą rzeczą w pracy w korporacji są procedury i projekty. Każdy pracownik codziennie wykonuje te same czynności oraz są one zgodne z odgórnymi wytycznymi. Każda firma ma swoje sztywne zasady. A od realizacji projektów zależy między innymi wynagrodzenie.

Jakie korzyści daje praca w korporacji?

kobieta piszaca na komputerze
Źródło: Pixabay.com

Większość osób aplikuje do korporacji, ponieważ przyjmowane są tu osoby bez rozbudowanego CV czy lat doświadczenia w branży. Można powiedzieć, że każdy chętny ma szansę na zatrudnienie. Do tego duże przedsiębiorstwa gwarantują stabilizację finansową, o której każda pracująca osoba marzy.

Powszechne są też dodatki do wynagrodzenia pozapłacowe, czyli:

  • karnet na siłownię,
  • dodatkowe ubezpieczenie prywatne,
  • bilety do kina i na koncerty,
  • bony świąteczne.

Pracując w dużym przedsiębiorstwie można liczyć na wiele benefitów, których małe i prywatne firmy nie są w stanie zaoferować. Ponadto w międzynarodowej firmie, która ma filie w wielu krajach można liczyć też na awans.

Czy praca w korporacji się opłaca?

Jeśli podoba nam się systematyczność i wykonywanie poleceń zgodnymi z wytycznymi nas nie nudzi, jak najbardziej praca w korporacji jest dla nas. Do tego mamy tu jasne cele, ustalone plany czy nawet wyznaczoną ścieżkę awansu. Mamy od razu jasność, co robić, aby móc awansować czy otrzymać premię. Nie musimy o to prosić czy wielokrotnie się upominać. Wystarczy zrealizować wyznaczony plan. Korporacje mają też płynność finansową, więc nie powinniśmy się obawiać, że nie dostaniemy wypłaty na czas.

Autor artykułu:
Natasza Miszczuk. Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

 

Źródło:

  • Jak przetrwać w korporacji?, Autor: opracowanie zbiorowe. Wydawnictwo: Burda Media Polska, 2015.

 

 

 

One thought on “Na czym polega praca w korporacji?”

  1. Osobiście praca w korporacji kojarzy mi się z milionem osób siedzących w obszernych biurach open space, licznikami czasu pracy, ale tym samym elastycznymi godzinami pracy. Nie chciałabym chyba zostać pochłonięta wirem korporacyjnych obowiązków, ale wiem, że niektórzy nie widzą innej możliwości kariery i marzą o tym na co dzień 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *